Zaniemyśl – sławne zawody w chodzie

Chód sportowy to mało znana dziedzina sportu w Polsce, która z kretesem przegrywa z innymi formami rekreacji: bieganiem, pływaniem, jazdą na rowerze czy grami zespołowymi. Nie umniejsza to jednak wartości oraz korzyści płynących z obserwowania, uczenia się, a przede wszystkim uprawiania tej aktywności. W propagowaniu tej czynności aktywnie pomaga Zaniemyśl – miejscowość leżąca w województwie wielkopolskim.

Wokół zawodów odbywa się wiele imprez pobocznych, Zaniemyśl tętni wtedy życiem. Mimo, że zawody trwają jeden dzień, warto zatrzymać się na dłużej w tej miejscowości, aby skorzystać z wiosennego słońca, pospacerować po leśnych ścieżkach, czy poleżeć nad Jeziorem Raczyńskim. Po napełnieniu pustego brzucha w którymś z lokalu gastronomicznym, będzie można skorzystać z oferty bazy noclegowej Zaniemyśla i zatrzymać się w którymś z hoteli, by na następny dzień w pełni zregenerowani móc dalej poznawać uroki chodu sportowego. Jest tu bowiem bujny wybór noclegów, który powinien trafić w każdy gust.

Co roku odbywa się tu bowiem wydarzenie, skupiające rzesze chodziarzy – Międzynarodowe Zawody w Chodzie Sportowym im. Hieronima Mazurkiewicza. Cykliczne mistrzostwa odbywają się zawsze w kwietniu, wiosenne wydarzenie stało się już tradycją mieszkańców. Organizowany jest tutaj konkurs, wyłaniający najlepszego uczestnika wśród kandydatów z całego świata. Na wydarzeniu bowiem pojawiają się także goście z zagranicy, między innymi z Brazylii, Ekwadoru, Lity, Czech, Irlandii, Niemiec, Francji, Słowacji, Ukrainy, RPA czy Wielkiej Brytanii – walka o wygraną jest więc zaciekła, a poprzeczka zawieszona na naprawdę wysokim poziomie.

Uczestnicy konkurują ze sobą na trasach o różnej długości, to może być jeden, dwa, trzy, dziesięć, a także dwadzieścia kilometrów. Do zawodów mogą przystąpić osoby w każdym wieku – zarówno dzieci, juniorzy, jak i dorośli. Nie ma również ograniczeń dotyczących poziomu zaawansowania – nie trzeba być profesjonalnym chodziarzem, aby móc uczestniczyć w zawodach. Daje to możliwość sprawdzenia swoich własnych możliwości, otwiera także łatwą drogę do przełamania własnych barier. Co najważniejsze, jest to wartościowa okazja do zawarcia nowych znajomości, poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia nowych doświadczeń. Zawody organizowane w Zaniemyślu okrzyknięto jako jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce, jeśli chodzi o chód sportowy. Jego sławę zawdzięcza się Piotrowi Dunajowi, który był głównym inicjatorem zawodów. W jego imieniu co roku odbywają się dwa biegi, które przypominają jego zasługi. Swój wkład miał także sam Hieronim Mazurkiewicz – sportowiec, trener oraz działacz, którego imię zajmuje dumne miejsce obok nazwy imprezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>