Zabytkowe budynki mieszkalne w Świnoujściu

Świnoujście, znany polski kurort i uzdrowisko położone tuż przy granicy z Niemcami, to miasto o bogatej i ciekawej historii. Niestety duża grupa gości, którzy odwiedzają Świnoujście, zdaje się o tym nie wiedzieć lub nie pamiętać. Zwracają oni uwagę jedynie na plażę, nowoczesne budowle, interesują ich jedynie nowoczesne pokoje i modne restauracje. Oczywiście, nie można ich za to potępiać, gdyż Świnoujście jest miastem nowoczesnym i prężnie rozwijającym się, co widać właściwie na każdym kroku. Jednak naprawdę warto poświęcić trochę czasu by poznać inne, trochę zapomniane, ale przepiękne oblicze miasta, które prezentują zabytkowe obiekty mieszkalne.

Najlepiej zacząć zwiedzanie od zabytkowych kamienic. Znajdziemy je na ulicy Hołdu Pruskiego (zostały one niedawno odnowione), na Placu Słowiańskim (charakterystyczna kamienica z 2 oficynami), liczne przy ulicy Piłsudskiego (jedna z najstarszych pochodzi z roku 1896), ulicy Armii Krajowej 12 (z roku 1904), oraz przy ulicy Bolesława Chrobrego 21 (z roku 1908).

Poza kamienicami w mieście znajdziemy także eleganckie wille i pensjonaty. Przy ulicy Żeromskiego 28 mieści się drewniana willa, której powstanie określa się na rok 1920. Z tego samego roku pochodzi willa ryglowa, która stoi przy ulicy Marii Konopnickiej 2. Inna urzekająca willa stoi na ulicy Sienkiewicza 3. Jeśli chodzi o zabytkowe pensjonaty to jeden znajdziemy przy ulicy Żeromskiego 14 (pochodzi z roku 1905), drugi, o nazwie „Posejdon” znajduje się natomiast przy ulicy Kasprowicza 15 i został wybudowany pod koniec XIX wieku. Oczywiście obydwa pensjonaty są pięknie odnowione i cały czas przyjmują gości, którzy wczasy i noclegi w mieście 44 wysp pragną spędzić w pięknych, zabytkowych wnętrzach.

Innym przykładem zabytkowego budownictwa mieszkalnego w Świnoujściu była stojąca przy ulicy Wierzbowej 7, Chata Rybaka. Zostało ona wybudowana prawdopodobnie na początku XIX wieku, w konstrukcji szachulcowej. Niestety w roku 2010 została zniszczona przez wichury.

Jedna myśl na temat “Zabytkowe budynki mieszkalne w Świnoujściu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>