Zabytki Ustki – świadkowie dawnych czasów

Ustka to interesujące miasto, położne na wybrzeżu, niedaleko Słupska [szukaj na: wikipedia.org]. Ze względu na swoje rozmiary, nie zamiera po sezonie, jak wiele z nadmorskich miejscowości. Tym, co również przyciąga turystów w te strony, są liczne zabytki i inne atrakcje turystyczne. Możemy się stąd wybrać na wiele interesujących spacerów lub rowerowych wycieczek. Wiele restauracji i kawiarni umili nam natomiast wieczorne spacery.

Jedną z ważniejszych budowli w mieście jest kościół Najświętszego Zbawiciela. Jest to świątynia zbudowana w 1887 roku, jako neogotycki kościół protestancki. Jego powstanie było oprotestowane ze względu na fakt, że powstał on na dawnej wydmie, którą część mieszkańców chciała ochronić. Dzisiaj ten teren stał się jednak i tak już praktycznie centrum Ustki. Świątynia powstała ze względu na zwiększającą się ilość wiernych, których nie mógł pomieścić dawny kościół – świętego Mikołaja. Tę ostatnią świątynię ostatecznie rozebrano, a na jego miejscu znajduje się dzisiaj skwer im. Jana Pawła II. Bezpośrednio przy parku znajduje się także Zaułek Kapitański czy niegdyś ustecki rynek. Dzisiaj działa tu m.in. smażalnia ryb, serwująca bardzo pyszne dania. W Ustce do dzisiaj można też podziwiać stare i zabytkowe spichlerze, które stoją po obydwu stronach portu. Są one światkiem tego, jak ważny kiedyś dla handlu był port w Ustce. W Ustce znajduje się także bardzo nietypowa latarnia morska. Zbudowana została z czerwonej cegły w 1892 roku. Wyglądem przypomina jednak bardziej kościół, którego wieża została przebudowana na taras widokowy, udostępniony dla gości. Wysokość latarni sięga ponad 21 metrów, a jej światło widać z prawie 30 kilometrów. W okolicach latarni przebiega także Szlak Nadmorski, czyli trasa która biegnie niemal wzdłuż całego polskiego wybrzeża. Rozpoczyna się w Świnoujściu, a kończy kawałek za Ustką, bo dopiero w Żarnowcu.

Przybywając do Ustki nie musimy się też zbytnio martwić o noclegi [szukaj na: meteor-turystyka.pl]. Ustka ma doskonałą bazę noclegową, dostosowaną do potrzeb wielu gości. Znaleźć tu można więc zarówno luksusowe hotele z basenami i siłowniami, duże ośrodki wczasowe, ale także małe pensjonaty i prywatne kwatery. Wiele z nich oferuje także tanie i smaczne śniadania oraz obiady. Na jedzenie zawsze można wyskoczyć także na miasto. W Ustce znajdują się też liczne restauracje oraz kawiarnie. Bez wątpienia jest to miejsce, gdzie dobrze wypoczniemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>