Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu

Obecnie Sandomierz znany jest z głównie z serialu Ojciec Mateusz. Nie zawsze jednak tak było. Miasto ma o wiele bogatszą historię, niż scenariusz nawet najbardziej emocjonujących odcinków przygód detektywa w sutannie. Posiada ponad tysiącletnią historię, a pierwsze ślady osadnictwa w okolicach Sandomierza datowane są na czasy prehistoryczne. Według średniowiecznych kronik, Sandomierz był jednym z ważniejszych miast w Polsce – tak zwanym miastem królewskim. Gdy nastąpiło rozbicie dzielnicowe, miasto stało się stolicą jednego z księstw. Przez kilkaset lat Sandomierz był miastem wojewódzkim, a do rozbiorów odbywały się tutaj sądy ziemskie i grodzkie. Różne wersje pochodzenia nazwy wskazują albo na rzekę San, albo na imię Sendomir.

Obecne miasto ma prawie trzydzieści kilometrów kwadratowych powierzchni i liczy dwadzieścia pięć tysięcy mieszkańców. Jedną z naturalnych atrakcji miasta jest Wąwóz Królowej Jadwigi. Znajduje się on w południowo – zachodniej części Sandomierza pośrodku ulic Królowej Jadwigi i Staromiejskiej. Obok biegnie Małopolska Droga Świętego Jakuba. Na pobliskim Wzgórzu Świętopawłowym wzniesiono kościół Nawrócenia świętego Pawła Apostoła. Wąwóz ma około pięciuset metrów długości, a miejscami ściany liczą nawet do dziesięciu metrów wysokości. Dominują tu drzewa liściaste – główne lipy, wiązy, klony, akacje, czarne bzy. Według legend często przechodziła tędy królowa Jadwiga, gdy udawała się do kościoła świętego Jakuba. Miejsce to jest często odwiedzane przez turystów i mieszkańców. To jest jedno z najlepszych miejsc spacerowych w Sandomierzu (więcej na stronie wikipedi) o każdej porze roku.

W pobliżu wąwozu znajduje się baza noclegowa – Hotel Rezydencja Staromiejska. Oferuje on swoim gościom pokoje i apartamenty. Dodatkowymi usługami i atrakcjami rezydencji są basen, sauna, kabina z biczami wodnymi i gabinet masażu oraz sala konferencyjna na sześćdziesiąt osób. Nieco dalej znajduje się hotel Furta Sandomierz. Mieści się on w trzypiętrowym budynku, posiada siedem apartamentów. Niektóre z nich mają balkon. Dodatkowymi udogodnieniami hotelu są: darmowy bezprzewodowy Internet, codzienne sprzątanie, możliwość przywiezienia zwierząt, dźwiękoszczelne pokoje i wypożyczalnia rowerów. Obok Furty Dominikańskiej urządzono Hotel Basztowy. Pełna oferta miejsc do przenocowania (online – baza meteor) w tym pięknym mieście zawiera wiele propozycji. Każdy turysta i przyjezdny znajdzie coś dla siebie w odpowiedniej cenie i w wybranej lokalizacji w Sandomierzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>