Tylicz i jego atrakcje przyrodnicze

Tylicz usytuowany jest 600 metrów nad poziomem morza, w miejscu, gdzie do Muszynki wpada mniejszy potok Mochnaczka. Dawne miasteczko, a obecnie wieś będąca całoroczną miejscowością wypoczynkową, leży 6 km od Krynicy Zdrój. Tylicz słynie ze swoich stoków narciarskich oraz wód mineralnych. Poza rozlewnią, znajduje się tutaj także źródło w parku zdrojowym niedaleko zabytkowej cerkwi dostępne dla turystów i mieszkańców. Tutejsze wody bogate są w wapń i żelazo oraz naturalnie nasycone dwutlenkiem węgla. Ciekawostką przyrodniczą Tylicza jest obecność mofety, czyli miejsca, gdzie spod ziemi wydobywa się dwutlenek węgla uwięziony w wulkanicznej magmie, wraz z podpowierzchniowymi wodami. Mofeta Tylicz składa się z wielu dychawek i bulgotek oraz wybudowanych wokół nich, połączonych ze sobą jedenastu kręgów o średnicy około metra i podobnej głębokości. Jak można dowiedzieć się z tablicy przedstawiającej historię tego miejsca, w latach 50-tych planowano pozyskiwać stąd dwutlenek węgla do hodowli alg, które według wersji oficjalnej miały być przeznaczone na paszę dla zwierząt, w rzeczywistości natomiast trwały prace nad przygotowaniem z nich jedzenia dla radzieckich kosmonautów. Mofetę i pozostałości hodowli alg odkryto na nowo podczas prac przy jednym z ośrodków domków letniskowych. Obecnie oglądać ją można z miejsca, gdzie postawiono ścieżkę z drewnianym mostkiem i niewielką altankę.

Przez Tylicz przebiega kilka szlaków turystycznych. Ciekawostką jest ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Na Rakowisku”. Przejście nią zajmuje około czterech godzin, musimy bowiem pokonywać po drodze różnice wysokości terenu. Na trasie umieszczonych jest dziewięć stanowisk prezentujących różne obiekty i ekosystemy. Zobaczyć można po drodze stary las bukowy, dwustuletnie jodły, sosny i inne drzewa i rośliny, występuje tu też wiele rzadkich gatunków zwierząt, w tym chronione płazy i gady, ale też bardziej okazałe zwierzęta jak jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie i żbiki oraz bobry. Ścieżka rozpoczyna się od źródełka przy drodze do Powroźnika, dalej prowadzi przez przyrodnicze tereny, docierając do przełomu rzeki Muszynki z miejscem na biwak, a na koniec do kamieniołomu. W okolicy znajduje się rozbudowana baza noclegowa, znaczna część tutejszej zabudowy do gospodarstwa agroturystyczne oferujące noclegi. Tylicz ma też kilka restauracji w stylu wiejskich góralskich chat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>