Poroniańskie Lato

Poronin jest niepozorną podhalańską wioską, zostającą trochę w cieniu słynnego Zakopanego. Jednak jeśli ktoś zdecyduje się na dłuższy pobyt i nocleg w Poroninie z pewnością nie będzie żałować. Wioska jest malownicza, zlokalizowana pomiędzy Białym Dunajcem a Zakopanem, w dolinie potoku Biały Dunajec oraz mniejszego potoczku Poroniec, będącego jego dopływem. Ale poza pięknymi krajobrazem Poronin może pochwalić się także ciekawymi imprezami kulturalnymi, do których należy m.in. Poroniańskie Lato.

Inicjatorem tej imprezy, która w roku 2015 odbyła się po raz 41., co czyni ją jedną z najstarszych folklorystycznych imprez w regionie, był nieżyjący już Jan Jędrol. Był on znanym gawędziarzem, który wielokrotnie wygrywał „Sabałowe Bajania”, ale także śpiewakiem, tancerzem oraz współzałożycielem zespołu Regle. Pełni też wiele funkcji w Związku Podhalan. Był znawcą i promotorem kultury góralskiej. Festiwal Poroniańskie Lato to niejako ukoronowanie jego działalności. Impreza pokazuje bogatą i różnorodną kulturę ludową Podhala i z roku na rok zwiększa się nią zainteresowanie, tak że przybywają na nią goście z całego kraju. Podczas Poroniańskiego Lata organizowane są wystawy twórców ludowych, koncerty orkiestr dętych, występy zespołów ludowych, lokalnych grup tanecznych, prelekcje na temat folkloru góralskiego, konkursy (np. na najdłuższy warkocz, na najlepszego honelnika, czyli pomocnika juhasa, ale także sprawnościowe i literackie), parady, kiermasz twórców ludowych (można tu kupić piękne rękodzieła), ale także promocje książek, rozgrywki sportowe (np. piłki nożnej), festyny oraz liczne zabawy na wolnym powietrzu.

Poroniańskie Lato odbywa się co roku w okresie wakacji. Głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie oraz Świetlica przy GOK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>