Pałac na wyspie w Warszawie

Jest kilka miejsc w Polsce, które z całą pewnością należy odwiedzić chociaż raz w życiu. Bezsprzecznie do jednych z nich zaliczyć należy Warszawę. Oczywistym argumentem jest tu fakt, iż od wielu lat jest stolicą naszego kraju. Są jednak i inne aspekty przemawiające za tym, jak chociażby to, iż na terenie owego miasta każdy turysta spotkać się może z szeregiem interesujących atrakcji. Na terenie Warszawy działa wiele hoteli, licznych apartamentów czy też innych ośrodków z ofert, których można skorzystać planując pobyt (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,warszawa,0.html).

Pośród wielu interesujących miejsc na terenie miejscowości z pewnością wyróżnia się Pałac na Wyspie nazywany również Pałacem na Wodzie, jak również Pałacem Łazienkowskim. Początkowo obiekt ten zbudowano zgodnie z projektem Tylmana z Gamarena, który przeznaczony był dla marszałka koronnego w osobie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Na przełomie lat 1772-1793 przebudowany został z kolei przez Jana Chrystiana Kamsetzera oraz Dominika Merliniego dla samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ten przecudnej urody zespół pałacowy, jak sama nazwa wskazuje, zlokalizowany został na wyspie, która otoczona jest przez staw. Jego połączenie z lądem dokonuje się dzięki znajdującym się tu dwóm mostom, które zwieńczone zostały dodatkowo kolumnami. Co więcej, tuż obok położony został Amfiteatr, a jeszcze przed okresem przebudowy pałacu znajdował się tu wspaniały francuski ogród, który sprawia, iż całość nabiera niesamowitego wyrazu i magicznej atmosfery. Przez wzgląd na pragnienia i marzenia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na przełomie lat 1772-1793 dokonano modernizacji barokowego pawilonu oraz systematycznie rozbudowywano projekt zgodnie z życzeniem króla. Rezydował on tu w czasie letnim, kiedy to w każdy czwartek odbywały się słynne obiady. Po jego śmierci pałac stał się własnością księcia Józefa Poniatowskiego, a w późniejszym okresie także i jego siostry – księżnej Marii Teresy Poniatowskiej. W roku 1817 cały pałac wraz z Łazienkami sprzedamy został w ręce cara Aleksandra I. Jest to dziś z pewnością jedna z najwybitniejszych budowli okresu stanisławowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>