Nowy Sącz – majestatyczny magistrat, czyli ratusz

Nowy Sącz to niezwykle bogate historycznie i kulturowo miasto, znajdujące się województwie małopolskim. Dziś działa na prawach powiatu, jednak pełniło na przestrzeni lat wiele funkcji. To jedno z najstarszych metropolii w tym regionie. Jego powstanie datowane jest na drugą połowę XIII wieku. W związku z bogatą historią Nowy Sącz to miejsce gdzie spotkać można niezwykle wiele zabytków, oraz zwiedzić ciekawe miejsca przypominające dawne dzieje tego regionu. Już spacerując ulicami centrum obejrzeć trzeba budynek ratusza. Na przestrzeni lat zmieniał się i pełnił różne funkcje. Ten, który oglądać można dziś powstał w drugiej połowie XIX wieku i zbudowany jest w stylu eklektycznym.

Architektem, który go zaprojektował był Jan Peroś – wikipedia.org/wiki/jan_peros. Projekt okazał się bardzo ciekawy, budynek obfituje w liczne rzeźby, zwłaszcza na wieży zegarowej. Za najładniejsze uznawane są herby miast, które kiedyś były partnerami handlowymi Nowego Sącza. Oprócz przepięknej architektury budynku, z miejscem tym łączą się jeszcze ciekawe historie ludzi z nim związanych. Między innymi z czasów II wojny światowej, kiedy obecny wtedy prezydent miasta, Roman Sichrawy próbował sprzeciwiać się wobec zajęcia miasta przez Niemieckie wojska i na listę zakładników wpisał dziesięć razy swe nazwisko. Tutaj także miały miejsce wydarzenia z czasów PRL, kiedy do władzy dochodziła Solidarność. Związane jest także z rodziną Dobrzańskich. Będąc tutaj warto zajrzeć do magistratu i bliżej poznać wszystkie te historie.

W Nowym Sączu koniecznie trzeba obejrzeć także ruiny Zamku Królewskiego, wzniesionego w XIV wieku. Na tronie polskim siedział wtedy Kazimierz Wielki i to na jego polecenie został wybudowany gmach. Był świetnym miejscem do obrony z uwagi na sprzyjające warunki naturalne. Z dwóch stron otoczony był rzekami, Dunajcem i Kamienicą. Podczas potopu szwedzkiego spłonął. Potem był wiele razy odnawiany i pełnił różne funkcje, między innymi był składowiskiem broni i amunicji. Dziś został odrestaurowany i otworzono tu Muzeum Ziemi Sądeckiej. Baza noclegowa jest tu całkiem obszerna. Nie brak hoteli oraz pensjonatów – meteor-turystyka.pl/noclegi,nowy-sacz,0.html – gdzie można odpocząć w komfortowych warunkach. Noclegi słyną z pozytywnych opinii wśród przyjezdnych, dostępne są na przestrzeni całego roku. Warto więc dokonać rezerwacji już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>