Najciekawsze pamiątki historii w Krzyżowej

Krzyżowa to wieś w powiecie świdnickim, której początki datuje się na XIV wiek. To wtedy pojawiały się pierwsze wzmianki na temat Krzyżowej. Dopiero po II wojnie światowej wieś włączono do terytorium Polski. Zazwyczaj osada kojarzona jest z tego, że tutaj właśnie odbyło się symboliczne spotkanie Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla w 1990 roku. Jednak ma o wiele więcej do zaoferowania turystom. We wsi znajduje się sporo bardzo interesujących obiektów zabytkowych.

Do najciekawszych zalicza się rzecz jasna słynny zespół pałacowo-folwarczny, który obejmuje m. in. utrzymany w pięknym barokowym stylu pałac. To właśnie tutaj miała miejsce słynna Msza Pojednania. To chyba jedna z najbardziej znanych atrakcji tych stron. Podczas pobytu w samej wsi lub jej okolicy na pewno warto tutaj zajrzeć. Krzyżowa to wieś o bogatej historii, której ślady możemy tutaj znaleźć do dziś.

Co jeszcze warto zobaczyć podczas pobytu w Krzyżowej? Do bardziej cenionych zabytków znajdujących się we wsi należy także kościół filialny św. Michała Archanioła. Pierwsze pisemne wzmianki na temat tutejszej świątyni pochodzą już z roku 1335. Wszystko wskazuje na to, że został wybudowany już na początku wieku XIV. Budynek jest utrzymany w charakterystycznym dla epoki średniowiecza stylu gotyckim. W połowie XIX wieku doszło do pożaru, został on odbudowany. Jednonawowa świątynia przeszła gruntowny remont jeszcze na początku XXI wieku. Zabytek jest dostępny dla zwiedzających, jednak kruchta oddzielona jest od nawy kratą.

Na tzw. Wzgórzu Kaplicznym znajduje się stary cmentarz ewangelicki rodziny von Moltke, do której należał kiedyś zespół pałacowo-folwarczny w Krzyżowej. Na cmentarzu znajduje się sześć grobów rodzinnych, a także kamień upamiętniający przywódcę opozycji antyhitlerowskiej Helmuta Jamesa von Moltkego. W obrębie nekropoli znajduje się także kaplica grobowa Helmuta von Moltkego – zabytek w stylu neoromańskim. Plac ewangelicki można zwiedzać bez ograniczeń. Najlepiej byłoby oczywiście dokonać rezerwacji w wybranym obiekcie jeszcze przed przyjazdem, np. wpisując w pasek wyszukiwarki hasło "Noclegi Krzyżowa meteor". To bardzo ułatwia kwestie planowania i dopięcia wszystkiego przez wyjazdem. Baza noclegowa jest naprawdę dobra. Bez problemu można znaleźć wolne pokoje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>