Charakterystyczne punkty Koszalina

Będąc w Koszalinie warto wybrać się do Dobrzycy. Znajduje się ona bardzo blisko Koszalina. Mieszczą się tam ogromne ogrody tematyczne. Każdy pasjonat ogrodnictwa znajdzie tam coś dla siebie. Spośród wielu ogrodów możemy podziwiać ogrody klasyczne takie jak japoński, angielski czy francuski, ogrody zmysłów czyli zapachu, barw i dźwięku. Stworzono tam znakomity mikroklimat, dzięki któremu uprawiają wiele roślin normalnie niedostępnych w Polsce. Bardzo wiele roślinności jest na sprzedaż po bardzo okazyjnych cenach, a co warte jest dodania jest to jedyne miejsce w Polsce gdzie możemy kupić wiele roślin. Możemy się tam wybrać również z dziećmi, parking jest całkiem spory i co ważne darmowy, więc z dojazdem nie będzie żadnego problemu a dla dzieci są różne atrakcje takie jak chata piernika z babą jagą, Hortulus z Hortulaną i sympatyczny plac zabaw. Na terenie ogrodów znajduje się również restauracja gdzie zjemy posiłek, ciastko oraz wypijemy kawę.

Warto również się wybrać na Górę Chełmińską. Jest to charakterystyczny punkt tego miasta. Jest to znakomite miejsce na odpoczynek, widać stąd całą panoramę Koszalina a w dodatku znajduje się 31 metrowa wieża widokowa wybudowana w 1888 roku. Jest to jedna z najwyższych gór w województwie zachodniopomorskim o wysokości 136 metrów nad poziomem morza. W historii góra Chełmińska była miejscem kultu religijnego oraz jej zbocza były cmentarzami tamtejszych ludów. Istnieją również domysły, że na jej szczycie ponad 100 lat temu znajdował się święty gaj. Dzisiaj na szczycie oprócz wieży widokowej znajduje się sanktuarium przymierza z obrazem Matki Boskiej po Trzykroć Przedziwnej, do tego miejsca odbywają się liczne pielgrzymki z całej Polski. Jest to najbardziej rozpoznawalne miejsce Koszalina a w planach jest zagospodarowanie tego terenu, istnieją pomysły na zbudowanie tras narciarskich oraz hoteli (dotychczasowe miejsca noclegowe można sprawdzić na http://meteor-turystyka.pl/noclegi,koszalin,0.html). Będąc w Koszalinie warto również zobaczyć Domek Kata z XV wieku. Mieszkał tutaj kat, który stawiał winnych pod pręgierzem, wypędzał ludzi z miasta, torturował, zabijał i palił na stosie. Był to jego zarobek na życie. Źródła historyczne głoszą, że ostatni kat pracował tam w 1893 roku, choć jego rodzina żyła tam około 40 lat dłużej. Dzisiaj w domku mieści się Teatr Propozycji "Dialog". Wszystko to znajduje się w starym mieście które w całości zostało wpisane do rejestru zabytków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>