Architektura sakralna Mrągowa

Niesamowita architektura miasta, jakim jest Mrągowo wprawiła w zachwyt już niejedną osobę. Duża liczba zabytków, piękne kamienice oraz ciekawe kościoły – to tylko nieliczne atuty mazurskiej miejscowości, która zlokalizowana jest w części północno–wschodniej. Jest to bardzo dobrze znana miejscowość wypoczynkowa. Od lat rozwija się tu turystyka, często w okresie wakacyjnym organizuje się wydarzenia kulturalne. Z pewnością możemy stwierdzić, że nie brakuje tu atrakcji turystycznych. Osoby, które planują dłuższy pobyt w tej malowniczej miejscowości mogą zarezerwować wygodne pokoje. Noclegi oferowane przez Mrągowo są bardzo urozmaicone i spełnią wymagania każdego turysty zarówno pod względem finansowym (noclegi posortowane cenowo tu – http://meteor-turystyka.pl/noclegi,mragowo,0.html) jak i w liczbie udogodnień.

Mrągowo jest idealną miejscowością na wakacyjne podróże. Piękna okolica, a do tego dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawią, że turyści mile będą wspominać czas spędzony właśnie tutaj. Warto wybrać się tu, by poznać ciekawą historię miasta oraz zobaczyć przepiękne świątynie.

Przebywając w Mrągowie koniecznie trzeba zwiedzić Kościół pw. św. Wojciecha (więcej – https://pl-pl.facebook.com/sw.wociech.mragowo/). Zbudowano go w roku 1860, w stylu neogotyckim. Justyna Timnik – wdowa po burmistrzu – przekazała ziemię pod Kościół oraz budynek, w którym znajduje się plebania. Szczególnie warto zwrócić uwagę na witraże, które pochodzą z roku 1894. Wykonano je w pracowni Heinricha Oidtmanna w Linnich, w miejscu, gdzie dawniej mieściła się plebania – obecnie znajduje się kancelaria parafialna oraz biblioteka. Warto również udać się w kierunku Kościoła Matki Bożej w Mrągowie. Znajduje się on przy ulicy Słonecznej. Budynek zlokalizowany jest na najwyższym wzniesieniu,  zdecydowanie góruje on nad miastem. Stamtąd idealnie widać dwa jeziora w Mrągowie. Zakon Saletynów znalazł się w mazurskim mieście w 1990 roku. Po powstaniu nowej parafii rozpoczęto budowę świątyni. Kościół został konsekrowany w 2008 roku, a uczynił to metropolita warmińsko–mazurski abp. Wojciech Ziemba.

Ciekawym architektonicznie wzniesieniem jest Kościół p. w. św. Rafała Kalinowskiego. Można odszukać go w Mrągowie na Osiedlu Grunwaldzkim, znajduje się on w znakomitym położeniu bo usytuowany jest nad jeziorem Czos. Jego budowa odbywała się w latach 1990–1998. Świątynia została erygowana 1 lipca 1990 roku. Wybudowana została przez pierwszego proboszcza parafii – księdza Mieczysława Tereszewskiego. Kościół został zaprojektowany przez białostockiego architekta Antoniego Makarewicza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>